Gelibolu Bilgi Bankası

Kullanıcı Kodu:

 

Şifre:

old.geltag.com

Gelibolu'dan Haberler

Çanakkale Savaşları

Çanakkale Şehitleri

Gelibolu Bilgi Bankası

Gelibolu Rehberi

Gelibolu Kronolojisi

Gelibolu Fotoğraf Albümü

Makaleler / Yorumlar

Gelibolu Forum


İletişim

Konu Başlıkları


Bilgi bankası tam haritası

sitemize eklenen her yeni bilgiden anında haberdar olmak için adresinizi ekleyiniz:

e-mail adresiniz:Cihat BİNGÖL neler yaptı, neler yapmadı, yapamadı?Cihat BİNGÖL
Cihat BİNGÖL

 

Parti içi faaliyetlerini saymazsak, 10 yıl boyunca Gelibolu Belediye Başkanlığını sürdüren Cihat BİNGÖL, bu süre boyunca Gelibolu ve Gelibolu halkının kaderini belirleyen en önemli kişilerden biri oldu.

İlk dönem Belediye Meclisi de çoğunlukla mensup olduğu partiden oluşuyordu. Ancak 2004 seçimleriyle birlikte çoğunluğu CHP meclis üyelerine kaptırdı.

Cihat BİNGÖL, Belediye Başkanlığı boyunca suya-sabuna dokunmama, haliyle de mümkün olduğunca herkesi memnun etme siyaseti gütmeyi tercih etti.

Bu durum temel olarak siyasi başarıda önemli bir etken gibi görünse de, hizmet getirilmesine ciddi olarak engel oldu.

Zira bu yüzden tahsil edilemeyen su faturaları, kaldırımları işgal etmesine engel olunamayan esnaf, Belediyeyi gelir kapısı olarak gören bir takım vatandaş sorunu da doğdu.

Bu 10 yıl boyunca, dosyamızın ana yazısında değindiğimiz konu ise bana göre en ciddi sorunlardan birisi oldu. Yani hizmet getirenin "hizmet" dediği işin, vatandaşa göre "hizmet olmayışı"...

Nitekim halkın istediği temel hizmetler bu 10 yıl boyunca bir türlü getirilemedi.

Bazı kesimler Cihat BİNGÖL'ün kaybetmesinde temel sebep olarak AKP'ye geçişinin olduğunu düşünüyor. Oysa bana göre bu en büyük etken değil.

Aşağıdaki tabloda sol tarafta yapılan hizmetler, sağ tarafta yapılmayan, ya da yapılamayan hizmetleri ortaya koyuyoruz. Kıyaslamayı siz yapın.

Artıları: Yapılanlar

 1. Önceki yönetimlerden farklı olarak, Gelibolu'nun tanıtımına inanılmaz düzeyde ağırlık verildi.
 2. Sardalya Festivalleri Cihat BİNGÖL döneminde oldukça büyük boyutlara vardı. Arkadaşının da sponsorluğu ile ulusal sanatçılar dahi festivallerde boy göstermeye başladı.
 3. Gelibolu Mevlevihanesi'nin açılabilmesi için oldukça büyük çaba sarf etti.
 4. Gelibolu'ya Piri Reis ve Gelibolu Savaş Müzelerini kazandırdı.
 5. Atatürk Caddesi'ni tek yön yaparak trafiğin nispeten rahatlamasını sağladı.
 6. Atatürk Caddesi ve birçok yolu parke taşla döşedi.
 7. İç liman ve kordonu yeniden düzenledi.
 8. Balık haline Atatürk Heykeli kazandırdı.
 9. Cihat BİNGÖL döneminde Belediye binası baştan restore edilen eski hükümet konağına taşındı.
 10. Yıllardır en büyük sorun olarak duran umumi tuvaletlerin baştan yapılanmasını sağladı.
 11. İlçede bulunan tarihi eserlere her zamankinden daha çok önem verilerek bakım ve onarımları yapıldı, veya yapılması sağlandı.
 12. Gelibolu'nun Albany ile kardeş şehir olmasını sağladı.
 13. Otogar girişine gişe ve otomatik bariyer yaptırdı.
 14. İstanbul'da düzenlenen EMİTT fuarına ilk kez Gelibolu da katıldı.

Eksileri: Yapılmayanlar / Yapılamayanlar

 1. Gelibolu'nun tanıtımına çok fazla özen gösterdi, ancak tanıyıp Gelibolu'ya gelecek misafirlerin karşılaşacağı çirkinlikleri ortadan kaldıramadı:
  1. Katı atık işleme tesisleri 10 yılın sonunda ihale edilebildi, ancak kendi başkanlığı dönemine yetişemedi. Bu tesisin eksikliği yüzünden İstanbul yönünden Gelibolu'ya gelen misafirler hala ilk önce çöplerimizle karşılaşıyor.
  2. Her gün Bolayır - Gelibolu arasını kateden biri olarak, Gelibolu girişinde her gün bir köpek leşiyle karşılaşıyorum. Durum o kadar vahim ki, ana caddede sürüler halinde dolaşan köpekler ciddi kaza tehlikesi oluşturuyor. 10 yıl boyunca bu sorun görülmezden gelindi. Oysa bir köpek barınağı ile hem ilçe dışında, hem ilçe içinde hastalık ve kaza tehlikesi yaratan bu hayvanlara tedbir alınabilirdi. Hemen şunu da belirtelim, 10 yılda yapılmayan bu barınak, yeni yönetim tarafından 3 ay içinde yapıldı ve yakında hizmete açılacak. detaylar...
  3. Gerek iç limandan geçen, gerek özel feribotlarla karşıya geçen Gelibolu ziyaretçilerinin seyyar satıcı tacizine uğramasını engelleyemedi.
 2. Gelibolu'da araç sahibi olmak büyük dert. Zira aracınız arazi aracı değilse yürüyen aksamının kısa sürede dağılması işten bile değil. Parke taş döşenen yollar dışında kalan asfalt kesimler tam olarak köstebek yuvası gibi. Kordona paralel yol Karayolları tarafından asfaltlandı da biraz rahatladık. Ancak Atatürk Caddesini çevre yoluna bağlayan ana arter hala araç düşmanı.
 3. Su sorunu, temel sorunlardan olan ve hala halledilmemiş en önemli sorun. Suyumuzun içilemez raporuna sahip olmasının yanında, özellikle kesintilerden sonra akan su ile el yıkamak bile mümkün değil. detaylar...
 4. Albany ile kardeş şehir olunduktan sonra, onca ihtişamı haklı göstermek istercesine, Belediye Başkanımız "Gelibolu'ya 20.000 anzak" gelecek demişti. Her Nisan ayında Gelibolu'ya gelen Avustralyalılar hala bir elin parmaklarıyla sayılabiliyor.
 5. Kazandığı iki dönem boyunca seçim vaatlerinde Gelibolu halkına "Marina" sözü veren Cihat BİNGÖL, seçimlerden sonra bu konuda hiç konuşmamayı tercih etti.
 6. Bir önceki seçim vaatlerinde "Huzur Evi" de vardı. Aynı vaat 2009 yerel seçimlerinde de propagandasında yer aldı.
 7. Gelibolu, Cihat BİNGÖL sayesinde, dünyada işgalcilerini onurlandıran belki de tek şehir olarak "Rus Anıtı" nı yaptırdı. detaylar...
 8. Sıradan bir vatandaş Belediye Başkanı'nı ziyaret etmek istediğinde odasının girişinde sırasını beklemek zorunda kalırken, bir mahallenin vatandaşları çat kapı odasına girebilir hale geldi.
 9. Kaldırım işgallerini ve esnafın caddeye park etmesini defalarca yasakladı. Ancak esnafa söz geçiremedi.
 10. Kanalizasyonumuz hala denize akıyor. Bu konuda getirdiği tek hizmet, denize giren kanalizasyon borularını uzatarak daha açığa boşalmasını sağlamak oldu. Arıtma tesisi ise yanılmıyorsam hiçbir zaman gündeme bile gelmedi.
 11. Gelibolu'ya Toplu Konut Projesi başlatıldı. Ancak TOKİ'nin sitesinde Gelibolu ile ilgili herhangi bir projeye yer verilmemesi halkın kafasını karıştırdı. Para toplanmaya başlandığı sırada bile inşaatın nereye yapılacağı tam olarak belli değildi. Şu an ise bu proje tam bir muamma.
 12. Gelibolu'ya yeni Üniversite projesi de belirsizliğe girdi.
 13. Seçimlerden önce temelini attırmak için olağanüstü çaba gösterilen Tersane projesinin ne aşamada olduğu da belli değil.

  Yazdır Resimsiz Yazdır Sık kullanılanlara ekle Tavsiye et Facebook'da paylaş

Belge tarihi: 08 Haziran 2009
Kaynak(lar): Mesut TOP
Tarih ve sayaçlar: 08 Haziran 2009 - 13 Haziran 2009 - 7.203 - 7.338 - 46 - 0
Bu sayfanın tam adresi: http://www.geltag.com/databank.asp?text_id=1103
 

www.geltag.com - tüm hakları saklıdır © 2007 digital intelligence - mesut top