Gelibolu Bilgi Bankası

Kullanıcı Kodu:

 

Şifre:

old.geltag.com

Gelibolu'dan Haberler

Çanakkale Savaşları

Çanakkale Şehitleri

Gelibolu Bilgi Bankası

Gelibolu Rehberi

Gelibolu Kronolojisi

Gelibolu Fotoğraf Albümü

Makaleler / Yorumlar

Gelibolu Forum


İletişim

Konu Başlıkları


Bilgi bankası tam haritası

sitemize eklenen her yeni bilgiden anında haberdar olmak için adresinizi ekleyiniz:

e-mail adresiniz:Gelibolu Belediyesi 1 Yıllık Faaliyet Raporu - 04 - Su ve Kanalizasyon MüdürlüğüSu ve Kanalizasyon MüdürlüğüArıtma Tesisi

1986 yılında kurulan Gelibolu Belediyesine ait Bayırköy'de bulunan su arıtma tesisi komple bakıma alındı. Tayfur Barajı'ndan gelen suyu arıtarak ilçe merkezine basan, tüm ana boruları paslanan, elektrik şebekesi kullanılamaz hale gelen tesiste; filtre havuzları temizlendi, çelik borular değiştirildi, elektrik panoları yenilendi, tesis içindeki bina ve motorların bakımı yapıldı. Son etap çalışması olan çevre düzenlemesi ile tesis, 2009 Ağustos - 2010 Mart tarihleri arasında yapılan çalışmalarla modern ve hijyenik olarak Gelibolu halkına yeniden kazandırılmıştır.

Eski elektrik panoları, arızalı elektrik malzemeleri, kablolar yenileri ile değişti. Otomasyon binasındaki sorunlu kompanzasyon sistemi bakımı yapılarak komple yenisi ile değişti.Terfi merkezi içerisinde tüm elektrik hatları ızgara kanal sistemiyle taşınarak güvenli biçimde yenilendi.

Yeraltında bulunan çürük, delik takozlarla geçiştirilmiş olan tüm borular yenileri ile değiştirildi.

Tesiste kullanılamaz hale gelen çelik boruların değişimi gerçekleştirildi.

Tesisteki tüm vanalar yenileriyle değiştirildi. Bunun için; q300 mm 3 ad. sürgülü vana, q100 mm 1 ad. sürgülü vana, q300 mm 3 ad.kelebek vana, q300 mm 18 ad. Flanş, q300 mm 15 ad. Dirsek, 500 ad. somun ve cıvata, q350 mm 7 ad. elektrikli vana değiştirildi.

Hızlı kum filtreleri bakıma alındı. 4 adet olan havuzlara, askıdaki katı maddeleri tutmak için 5-8mmvlik 14.000 kg, 3-mm'lik 14.000kg, 1-3 mm'lik 14.000 kg, 00-1 mm'lik guartz kumdan toplamda 56.000 kg, su rengini açmak için 8400 kg antrasit, demir manganı tutmak ve sertliği gidermek için 5600 kg zeolit kullanıldı.

Filtrelerin bulunduğu hazneler onarıldı, içlerindeki balçıklar temizlenerek basınçlı sıcak su ile hijyenik duruma getirildi, özel havuz boyalarıyla boyandı.

Tesiste çökertmeyi sağlayan dekantörlerin komple bakımı yapılarak, sıva ve mozaikle kaplandı.

Barajdan tesise gelen suyun ilk giriş yeri olan Kaskat Ünitesi'nin komple bakımı yapılarak, yeniden sıvandı ve fayanslar mermer ile değiştirildi.

Tesiste bulunan bütün havuzlar ile su depoları temizlenip boyandı.Barajdan gelen ham suyun arıtılması için 11.400 kg klor, 40.150 kg alüminyum sülfat,11.250 kg kireç kullanılmıştır.

Atıl durumda bulunan bina, depo ve tamirhane binası olarak tesise kazandırıldı.

Çimlendirilecek her bölgeye gizli sulama yöntemi kullanılarak otomatik sulama altyapısı kazandırıldı.

Tesiste bulunan 57 adet elektrikli motorun bakımı yapılarak arızaları giderildi, değişim gerekli olanların yenileri alındı. Jeneratörün servis bakımı yapılarak olası aksamalara karşı tedbir alındı. 2009 yılı içerisinde 70 saat jeneratörle çalışılmış, 2,5 ton mazot kullanılmıştır.

 

Kaynarca Tesisi

Belediyemiz mülkiyetine ait Kaynarca mevkiindeki arazide, ikinci yeni kuyu açılmış, 90 metre derinlikte 40 m3/saatlik su bulunmuş 80 mt'lik 75 mm'lik hat ile tesise bağlantısı yapılmıştır.

Birinci kuyunun kompresörle temizliği yapılmıştır.

 

Münipbey Tesisi

1950 li yıllarda Gelibolu'nun su ihtiyacını karşılamak için kurulan Münipbey Drenajı da bakıma alınmıştır.

Eski elektrik panoları, arızalı elektrik malzemeleri, kablolar kompanzasyon sistemi yenileri ile değişti.

Terfi merkezindeki tüm mekanik aksam bakımdan geçirildi. Borular, vanalar yenisiyle değiştirildi. Mevcut motorların bakımı yapıldı ve 150m3/saat yeni pompa alınarak sisteme dahil edilmiştir.

Münipbey deresi drenajı etrafına istinat duvarı ve yol düzenlemesi yapıldı. Yaklaşık 200mt duvar ve tesisin tali yola bağlantısını sağlamak için 750 mt yol çalışması yapıldı. Tesisin çevre düzenlemesi ve binanın bakımı devam etmektedir.

Tesisin eski yıllarda kurulmuş fakat atıl durumdaki filtre kazanlarının bakımları yapıldı. Kazanların bağlantı boruları ve vanaları yenileriyle değiştirildi.

Filtre kazanlarının kumları yenilenerek ishale hattına verilen su filtreden geçirildi.

Tesis alanındaki bir faal olan iki adet atıl durumdaki galerilerin temizliği yapılarak tüm galeriler faal hale getirildi. Galerilerin içerisindeki motopomplar değiştirilerek tesisin mevcut su kapasitesinin 50m3/saat artırılması sağlanmıştır.

2.800 metrelik su hattı yenilendi

Münipbey Tesisi ile Fındıklı Köyü yolu üzerinde bulunan 2.000 m3'lük ana depo arasındaki 19501i yıllardan kalma 150 mm çapındaki pik boru 225mm PE100 Polietilen boru ile değiştirildi Toplam 2.800 mt. Tık hat belediyemiz ekiplerince değiştirilmiştir.

 

Karainebeyli Tesisi

Çelik hat boyunca mevcut patlaklar tamiri kaynak yapılarak giderildi. Çelik hatta deforme olan toplam 68 mt 0300 mm boru değişimi yapıldı.

Tesiste yanık olan yatay motorun sarımı ve bakımı yapılarak arıza giderildi. Tesisin mekanik bakımı yapıldı.Elektrik panoları, kompanzasyon sistemi, elektrik sayaçları, kontaktörler, röleler kontrolleri yapılarak arızalı ekipman yenilendi.

Eski bozuk olan jeneratörün yerine 450 KW kapasiteli yeni jeneratör ve 75 Hp gücünde yeni yedek derinkuyu dalgıç motopomp alındı.

 

Bayırköy Maslak

Karainebeyli Tesisi ve Arıtma Tesisinden gelen suya köprü olan "Bayırköy Maslak" daha hijyenik daha güvenli hale gelmesi için onarıldı. Aydınlatma, parke taş, mermer, kilitli metal kapaklar ve komple sıvası yapılarak diğer tesislere yakışır yeni kimliğine kavuştu.


  Yazdır Resimsiz Yazdır Sık kullanılanlara ekle Tavsiye et Facebook'da paylaş

Kaynak(lar): Gelibolu Belediyesi
Tarih ve sayaçlar: 29 Nisan 2010 - 29 Nisan 2010 - 3.769 - 3.795 - 17 - 0
Bu sayfanın tam adresi: http://www.geltag.com/databank.asp?text_id=1308
 

www.geltag.com - tüm hakları saklıdır © 2007 digital intelligence - mesut top